top of page

Jos nebėra nematomas batalionas

Trukmė

Metai

Tema

Kalba

Pristato

lietuvių

 45:07 min

2023

lyčių lygybė, karas

Kai Rusija pradėjo karą Donbase 2014-aisiais, Katerynai buvo 21-eri. Ji norėjo prisidėti prie šalies gynybos, tačiau jai, moteriai, realizuoti savo ambicijas kariuomenėje buvo mažai galimybių – pagal tuomet galiojusius įstatymus moterys negalėjo užimti kovinių pozicijų, tik tradiciškai „moteriškas“ – pavyzdžiui, būti sandėlių vadybininkėmis, slaugytojomis, buhalterėmis, valgyklų vedėjomis. Tačiau jos kovojo ir fronte. Tik buvo nematomos.

 

Kai Rusija pradėjo plataus masto karą 2022-ųjų vasarį, klausimų nebeliko – moterys į karą jungėsi tokiomis pačiomis galimybėmis kaip ir vyrai. Pokyčiai prasidėjo anksčiau. Juos išjudino karas ir Katerynos su bendramintėmis pastangos – įstatymiškai sulygintos moterų ir vyrų teisės ginkluotosiose pajėgose. Bet viena pakeisti įstatymus, kita – žmonių mąstymą.

Pasakojimas iš Ukrainos apie ginklu šalį ginančias moteris ir dar vieną jų kovą – už lygias teises.

Autorės Ieva Balsiūnaitė, Sigita Vegytė

Animacija Emilija Juzeliūnaitė

Daugiau radijo dokumentikos kūrinių galite išgirsti LRT Radiotekoje

Ieva Balsiūnaitė

Ieva Balsiūnaitė yra žurnalistė ir dokumentinių filmų kūrėja, gyvenanti Vilniuje. Tarp jos ankstesnių projektų – dokumentinis filmas „Riedėjo gniūžtė į pietus“, kuriame nagrinėjamas PAR litvakų ryšys su Lietuva. Kiti svarbūs projektai – Ukrainoje sukurtos radijo dokumentikos (2022 m.) apie moteris Ukrainos kariuomenėje bei dokumentika apie kasdienį gyvenimą tamsoje ir šaltyje Rusijai vykdant atakas prieš šalies energetikos infrastruktūrą. 2022 m. Ievos radijo pasakojimas apie Lietuvoje gyvenančius Baltarusijos aktyvistus laimėjo 1-ąją vietą prestižiniame Čekijos radijo festivalyje „Prix Bohemia Radio“. Šiuo metu Ieva dirba Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos (LRT) užsienio naujienų redaktore, žurnaliste ir specialiųjų radijo laidų vedėja, kur tęsia daugiaformatį darbą, orientuotą į žmogaus teisių ir sociopolitines temas. Ieva šiuo metu taip pat vysto pilno metro dokumentinį filmą „Varguoliai irgi verkia“ (prod. „Just a moment“).

Ieva Balsiunaite.png
Sigita Vegytė - Arturas Morozovas.png

Sigita Vegytė

LRT žurnalistė ir radijo dokumentikų prodiuserė. Savo darbuose gilinasi į sociopolitines problemas, tarptautinius santykius, saugumą ir gynybą. Daugiausiai dėmesio šiose temose skiria žmonių istorijoms – jai įdomu, ką žmonės patiria tokiose ribinėse situacijose kaip karas. Naujausiuose darbuose pasakoja apie Rusijos karą prieš Ukrainą bei migracijos krizę prie Baltarusijos ir Lietuvos (ES) sienos. Sigitos dokumentikos pristatytos tarptautiniuose festivaliuose Prix Europa, EBU International Feature Conference, Internazionale a Ferrara.

BANGUOJA__logo j-12.png
bottom of page