top of page

Sugrįžimas į Krymą. III dalis

Trukmė

Metai

Tema

Kalba

Subtitruota

ukrainiečių

38 min.

2021

karas

Ukraina

Krymas

lietuviškai

„Mūsų trisdešimtmetis. Gyvoji istorija“

 

„Mūsų trisdešimtmetis“ – tai Ukrainos visuomeninio transliuotojo multimedijų projektas (http://en.journlab.online/our30), tyrinėjantis Ukrainos nepriklausomybės ir vėlesnių metų istoriją, kurią pasakoja patys ukrainiečiai. Jie prisimena ir apmąsto 1990-uosius – juos formavusias gyvenimiškas patirtis, jungiančias įvairių sluoksnių ir pažiūrų žmones.

 

„Public Interest Journalism Lab“ sukurtą projektą sudaro 9 dokumentiniai filmai, 20 tinklalaidžių ir dešimtys trumpų vaizdo įrašų su žmonių liudijimais. Dokumentinius filmus su angliškais subtitrais galima peržiūrėti YouTube kanale.

 

„Sugrįžimas į Krymą“

 

Ką išgyveno Krymo totoriai, praėjusio amžiaus devinto dešimtmečio pabaigoje grįžę į Krymą po dešimtmečių tremties? Teisė nusipirkti namą, gauti leidimą gyventi, be kurio negalima įsidarbinti – dėl to Krymo totoriai turėjo kovoti daugybėje protestų, patirdami nuolatinį spaudimą, ir derybose su vietos pareigūnais. Be to, jie kasdien susidurdavo su akivaizdžiu rasizmu ir vyriausybės kontroliuojamos žiniasklaidos skleidžiama propaganda. Tačiau piketai nuo Maskvos iki Tamanės ir visame Kryme, peticijos, taikios eitynės, susideginimai ir galiausiai sugrįžimas į savo žemę, kurią valdžia vadino skvotinimu, –  galiausiai davė rezultatų. Tai istorija apie sugrįžimą ir pergalę, pasiektą priešinantis sistemai ir siekiant santarvės. Tačiau daugeliui Krymo totorių teko vėl prarasti namus 2014 m., kai pusiasalį okupavo Rusija.

 

Trečiojoje tinklalaidės apie Krymo totorius dalyje, įgarsintoje garsios dainininkės Jamalos, pasakojama apie aplinką, į kurią jie grįžo XX a. dešimtojo dešimtmečio pradžioje. Kaip vaikai susiranda  draugų mokykloje, o suaugusieji – darbe. Kaip jie kartu švenčia Velykas ir Kurban bairamą (Aukojimo šventę). Kaip 2014 m. pavasarį išgyveno okupaciją ir kas jiems teikia vilties sugrįžti į tėvynę.

Įgarsino Jamala

Projekto vadovė ir vyriausioji redaktorė  Nataliya Gumenyuk 

Režisierė  Anna Tsyhyma 

Žurnalistės Nataliya Gumenyuk, Zarema Yalyboilyu

Tinklalaidės scenarijaus autorė Oksana Oliinyk

Tinklalaidės redaktorius Vlad Azarov 

Tinklalaidės garso režisierius Maksym Nykytenko

Vertimas Algirdas Fediajevas

Subtitrai Ignas Balčius

Nataliya Gumenyuk

Žinoma Ukrainos žurnalistė, užsienio naujienų ir konfliktų reporterė. Ji yra „Public Interest Journalism Lab“ įkūrėja ir generalinė direktorė, taip pat įkūrusi „The Reckoning Project“, dokumentuojantį Rusijos invazijos Ukrainoje metu vykdomus karo nusikaltimus. Nataiya Gumenyuk yra kelių dokumentinių filmų ir knygų autorė, tarp jų – „The Lost Island: Tales From The Occupied Crimea“ (liet. „Prarastoji sala: Pasakojimai iš okupuoto Krymo“) ir „Maidan Tahrir“. Nuo pat Rusijos invazijos į Ukrainą pradžios žurnalistė rašo dienraščiams „The Guardian“, „The Washington Post“, „The Rolling Stone“, „Die Zeit“, „The Atlantic“. Ji taip pat komentuoja CNN, MSNBC, „Sky News“, „Monocle“ ir kt. Natalija Gumenyuk buvo viena iš nepriklausomų televizijų „Hromadske TV“ ir „Hromadske International“ įkūrėjų. Penkerius metus joms vadovavo, o šiuo metu yra valdybos narė. Ji taip pat yra Žodžio laisvės tarybos prie Ukrainos prezidento administracijos ir Nepriklausomos žiniasklaidos tarybos narė.

Anna Tsyhyma

Filmų kūrėja ir režisierė, „Public Interest Journalism Lab“ vyriausioji režisierė. Nuo 2014 m. ji rengia reportažus apie karą Ukrainoje iš Donbaso, okupuoto  Krymo ir Rusijos. Jos filmai apie žmogaus teises ir politinius kalinius pelnė daugybę apdovanojimų Ukrainoje. Anna Tsyhyma dirbo režisiere ir vyriausiąja režisiere nepriklausomose Ukrainos žiniasklaidos priemonėse „Hromadske TV“, „TVI“, „ICTV“.  Ji yra daugelio Ukrainos televizijos apdovanojimų finalininkė ir kino festivalio „DOK LEIPZIG 2019“ dalyvė.

BANGUOJA__logo j-12.png
bottom of page