MENTORYSTĖ

Garso pasakojimų dirbtuvėse kviesime žaisti su dokumentine garso medija ir lydėsime kūrybiniame kelyje. Bandysime išsiaiškinti, kaip garso pasakojimo formatą išnaudoti pagaviai pasakojant savo, draugų ar Kito istorijas autentišku būdu. 

 

Per keturias dirbtuvių dienas sparčiu žingsniu nueisime tipinį kūrėjo kelią nuo idėjos garso pasakojimui užuomazgos iki užbaigto kiekvieno dalyvio 5–7 min. pasakojimo perklausos audiofestivalio „Banguoja“ uždarymo renginyje. 

 

Užsiimsime „ausų valymo“ pratimais, bandysime drauge sufokusuoti turimas idėjas, susipažinsime su meninio/žurnalistinio tyrimo pagrindais, išmoksime radijo rašymo, įrašyti švarų garsą ir balsą, mokysimės antropologinio interviu technikų. Aptarsime pasakojimo struktūrų galimybes ir jų pritaikymą praktikoje, dirbsime su balsu, padėsime garso montažo pagrindus, o galiausiai garso kūrinį praturtinsime garso dizainu. 

 

Nemokamas dirbtuves ves NARA garso žurnalistas Adomas Zubė, LRT laidos „Radijo dokumentika“ prodiuserė Sigita Vegytė, NARA žurnalistė, antropologė Martyna Šulskutė, garso dizainerė Kata Bitowt ir LRT radijo žurnalistė Rūta Dambravaitė.

Būtina išankstinė registracija

Programa

PIRMAS

SUSITIKIMAS:

ĮKVĖPIMAS

Rupjūčio 16 d.

17:00 - 20:00 val.

_MG_0604_edited.jpg

Dienos programa:

 • Įvadas: Kas yra dokumentinis garso pasakojimas? Kelias nuo idėjos iki perklausos

 • Ausų valymas pagal Ray Murray Schafer

 •  „That‘s a subject not a story“: kaip temą paversti istorija?

 • Sugeneruotų idėjų ir planų aptarimas.

 • Kas yra žurnalistinis/meninis tyrimas?

TREČIAS SUSITIKIMAS: APDOROJIMAS

Rupjūčio 22 d.

17:00 - 20:00 val.

_MG_0688_edited.jpg

Dienos programa:

 • Medžiagos aptarimas, fokusavimas

 • Kaip atrinkti citatas ir sudėti istorijos struktūrą

 • Naratoriaus balsas: kaip rašyti garsui

 • Montažo pagrindai

ANTRAS

SUSITIKIMAS: TYRIMAS

Rupjūčio 18 d.

17:00 - 20:00 val.

_MG_0828_edited.jpg

Dienos programa:

 • Įrašai: kaip įrašyti švarų garsą ar balsą

 • Interviu technikos: antropologinis žvilgsnis

 • Scenos: įsivaizdavimo kelias

 • Darbo plano aptarimas

KETVIRTAS SUSITIKIMAS: DIZAINAS

Rupjūčio 24 d.

17:00 - 20:00 val.

_MG_0614_edited.jpg

Dienos programa:

 • Juodraščių perklausa

 • Kaip pagyvinti, praturtinti garsu turimą darbą: garso dizaino pradmenys ir žaidimai

 • Refleksija ir aptarimas

Mentoriai

Adomas Zubė

Radijo prodiuseris ir kultūros žurnalistas, šiuo metu bendradarbiaujantis su žurnalistų kolektyvu NARA. Jo pasakojimai skambėjo LRT RADIJO ir LRT KLASIKOS eteryje, kur jis pastaruosius tris sezonus kūrė laidą, tyrinėjančią operų siužetus – „Arijos dekonstruckija“. Savo kūrybinėje praktikoje Adomas tyrinėja, kaip garso žurnalistika gali susipinti su garso menu ir kaip autentiški balso įrašai kartu su kitais garso elementais (garsovaizdžiais, vibracijomis ir muzika) gali susilieti į vieną, takią garso tekstūrą.

Sigita Vegytė portrait.jpg

Sigita Vegytė

LRT Radijo žurnalistė ir dokumentikų prodiuserė. Kelerius metus dirbo naujienų tarnyboje, kūrė ir vedė laidas apie mokslą bei užsienio naujienas. 2019 m. prisijungė prie „Radijo dokumentikos“ komandos. Savo darbuose daugiausiai dėmesio skiria kariniams konfliktams, nacionalinio saugumo bei gynybos, ir žmogaus teisių temoms. 2021 m. jos dokumentika „Žmogus po skafandru“ buvo nominuota tarptautiniame festivalyje „Prix Europa“.

Kata Bitowt

Garso režisierė, dirbanti LNB garso įrašų studijoje ir bendradarbiaujanti su NARA. Dirbant tiek su studijiniais, tiek su išoriniais  garsais, didžiausias klausimas išlieka: kur yra ir kaip kinta ribos tarp garso, triukšmo ir muzikos?

Kata Bitowt portrait.jpg
Martyna Šulskutė portrait.jpg

Martyna Šulskutė

Dokumentinių garso pasakojimų prodiuserė ir redaktorė, fotografė. Ji yra baigusi socialinės antropologijos magistrantūros studijas Vytauto Didžiojo universitete. Socialinių mokslų mokėsi Lundo universitete, Švedijoje. Studijų metu įgijo Pietų Ilinojaus universiteto tarpkultūrinio supratimo (angl. Intercultural Understanding) kvalifikaciją. Nuo 2018 m. ji bendradarbiauja su NARA komanda. 2021 m. baigė Ake Blomstrom Award radio dokumentikos kūrimo mokymus su asmeniniu mentoriumi Simon Elmes iš BBC. Ji siekia žurnalistinį pasakojimą praturtinti antropologijos mokslui būdingu aplinkos stebėjimu, pašnekovų gyvenimo tyrinėjimu už įprasto interviu ribų. Jos domėjimosi sritys yra žmogaus ir gamtos santykis, gamtosauga, bendruomenės, etninės grupės, migracija, lauko įrašai (angl. field recordings).

Rūta Dambravaitė

LRT RADIJO žurnalistė, kurianti „Radijo dokumentikos“ laidas. Rūtai įdomu pasakoti istorijas ir kas kartą ieškoti savito būdo tai padaryti. Idėjos dažnai kyla atsitraukus nuo kompiuterio ir montažinės, tad svarbu nepraleisti visų įmanomų šansų įkvėpimui pasisemti.

Rūta Dambravaitė portrait.jpg